Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web

 Bezzi - Erzena Blue Lásky Dar  (nar. 13.07.2007)

CHS Lásky Dar (p. Veronika Frolíková)

matka : Ariadna Szlachetna Sara (CHS Lásky Dar - http://laskydar.whippet.cz)

otec : Bokamaro Glastonbury (CHS Duelano - http://duelanowhippets.blogspot.com)

 

 

 

Z mého pohledu je vipet jako takový,  naprosto nekonfliktní , neagresivní, trpělivý , milý a  něžný. Je to pejsek bystrý a chytrý, skladný a téměř neštěkající. Co je důležité, je to zdravé plemeno, nezatížené žádnými chorobami. Miluje pohyb, ale rád si s vámi i zalenoší . Není to hyperaktivní pesan, který by vás uštval. Zvláště za deštivých nebo sychravých zimních dnů bez protestů příjme pouze kratší procházku . Co se týče Bezzinky , je to každopádně hodně zvědavá a akční fenečka se smyslem pro dobrodružství , která se ničeho nebojí. Je tzv. "splachovací" :o).  Miluje spaní pod peřinou a když si chce  hrát nebo rozdováděná už je, vyluzuje neskutečné zvuky. Hotový Caruso :o). Krásně se tulí a miluje jízdu v autě. To hned usíná :o). Buď je sama v zadu na sedačce nebo vleze spolujezdci na klín , kde sedí a sedí a vy najednou zjistíte, že má svěšenou hlavičku a už zase spí :o) .. .. Jinak by si měl  každý uvědomit, k jakému účelu bylo plemeno vyšlechtěno. Nikdy to nebude , nebo by neměl být, pejsek , který bude otrocky poslouchat, který bude přespříliš závislý na člověku . Pro své štěstí a spokojenost, potřebuje mít svůj svět, jistou dávku volnosti a možnost se sám  rozhodnout. Když mu to umožníte a nebazírujete na 100% poslušnosti, dokáže vám , jak jste pro něj důležití . Vše je individuální , i v rámci plemene mohou být rozdíly. Nikdy nebudou dva psi totožní a některé povahové vlastnosti se samozřejmě dědí. Jako u lidí. To ovšem neznamená, že vipet není poslušný a nejde pustit z vodítka. Je to pejsek, který má rád zaměstnání a rád s vámi bude chodit na kurzy poslušnosti nebo agility. Obě "disciplíny" upevní váš vzájemný vztah . Pejsek se více naučí se soustředit na vás a očekávat  a radostně plnit I VAŠE rozhodnutí. Já jsem s Bezzinkou absolvovala jak „cvičák“ tak občas docházíme na agility a musím říci, že je až překvapivě šikovná a na kurzu poslušnosti patřila vždy k těm nejšikovnějším a rychle chápajícím. Co se týče coursingu, chvíli jsem uvažovala o tom, se mu začít věnovat.  Věřím, že Bezzinka se svou chutí štvát návnadu a bystrostí, by mohla mít na trati i úspěch, ale pokud chci mít chrta pro běžný život ovladatelného, mám obavy, abych  ještě víc její přirozený lovecký pud nepodporovala  a ještě více jí neprohlubovala samostatné rozhodování.  Názory na to se liší.  I když nepopírám, že coursing je zajímavá podívaná plná adrenalinu .

Co je třeba mít v souvislosti s loveckým pudem vipeta vždy na mysli, že kdykoliv může někde vyběhnout kočka a váš pejsek by měl jako správný chrt , vyrazit. Pud štvát , má v sobě silně zakořeněn . Za kočkou, zajícem nebo srnou , prostě přes vaše zákazy vyběhne a vaše přivolání bude ignorovat. Není to o autoritě. Tak mu to velí jeho vrozený instinkt. A v nějakém pejskovi je zakořeněn více a v jiném méně.  Pokud se to stane ve volné přírodě , mám osvědčené, že když na místě setrvám, za pár minut se Bezzinka vrací se šťastným výrazem, že si pohonila a v klidu se nechá chytit. Ruku na srdce, kolik "pejskařů" svého psa - a nejde ani o chrta - na 100% odvolá, když narazí v lese na srnu ? Oproti jiným plemenům však chrt nedohledává, netoulá se a rychle se vrací zpět. Ve městě pak vidím jedinou volbu, pejska mít na vodítku. Není to o tom, že pokud by byl již na volno, rychle by toho využil a utekl by, to ne. Ale půl kilometru kolem vás bude způsobně "kroužit" a pak vzlétne holub  a následky mohou být tragické. Je tak prostě naprogramovaný. Jeho oči jsou neustále ve střehu a jak vyhodnotí nějaký pohyb zajímavým , okamžitě vyráží. A věřte , že u chrta je OKAMŽITĚ skutečně OKAMŽITĚ.

Na závěr musím říci, že i když to možná není pejsek, který vás na první pohled osloví a učaruje vám, ručím za to, že když už pejska máte doma,  časem té osobité kráse propadnete. Já sama se často přistihnu, jak obdivně na ni hledím. Třeba když běží nebo když jen tak sedí a náhle zpozorní. Nebo se zaujetím sleduji její bleskové reakce a nemůžu se vynadívat na krásu jejího pohybu.  Pohled na vipeta je prostě podívaná. A nejenom pro mě. 

 

 

   

 

 

Erzena Blue Lásky Dar

Bokamaro Glastonbury

Oldkins Brass Band

Silkstone Quest for Glory

Oldkins Belinda Bluebell

Only One Moment in Time for Bokamaro Ypsylon

Nut Crisp of Nevedith

Hamlet's du Tadjoura

Ariadna Szlachetna Sara

Nut Crisp of Nevedith

Nevedith Rare Rogue

Loroli Lyrical of Dunaruna

Saratoga Springs Lazarus

Bohem Flight Time

Love Me Tender Lazarus

TOPlist
Tvorba webových stránek na WebSnadno.cz  |  Nahlásit protiprávní obsah!  |   Mapa stránek